Обратно към блога
юни 21, 2022

5 индустриaлни приложения на 3D принтирането в подем през 2022 г

От средата на 80-те години, докато патентите за 3D печат започнаха да изтичат около 2014 г., потенциалът на технологията за адитивно производство беше строго пазена тайна. И след това, когато стана “мейнстрийм”, може да се каже, че хората просто полудяха по нея. Интересът продължава да нараства и в момента, а индустрията за 3D печат се очаква да нараства с годишен темп на растеж от 21% до 2028 г. Днес тази иновативна технология е от съществено значение за поне 5 основни индустрии, които непрекъснато достигат нови високи постижения благодарение на 3D принт технологиите. Ето някои от тези индустрии:

Автомобили

Автомобилната индустрия е една от най-бързо развиващите се индустрии, използващи адитивно производство. Въпреки това, автомобилните производители и 3D печатането имат дълга история, още преди другите дори да са знаели за 3D печата и какво представлява той изобщо.
Бързото прототипиране беше ключовият елемент, който привлече вниманието на автомобилните производители и остава безценна част от развитието на продуктите им. Много компании обаче все още не са приели адитивните производствени процеси за създаване на прототипи. И все пак повечето големи и луксозни автомобилни компании използват адитивно производство при разработването на високопроизводителни, функционални продукти.
За собствениците на автомобили това се изразява в много специфичен стил и комфорт вътре в автомобила, от облегалките за глава до седалките, както и други интериорни елементи, които могат да бъдат 3D принтирани, като например компоненти на таблото или пък скоростни лостове.

Дронове

Желанието на човека да лети е безкрайно, което се доказва от постоянните иновации в космическите технологии и технологиите за дронове. Въпреки че летенето не винаги е безопасно за дроновете, основно предимство на проектирането и летенето на безпилотни летателни апарати е, че хората могат да стоят здраво стъпили на земята, докато поемат контрола върху летящата машина. Междувременно небето се “наводнява” с все повече нови дизайни на дронове.
В допълнение към нарастващия потенциал за потребителски доставки, дронове вече се използват за индустриални задачи, включително проучвания на недвижими имоти, селско стопанство и приложения за производство на култури. Дроновете се използват за картографиране и спасителни мисии, както и за доставки до определени отдалечени и труднодостъпни (или недостъпни) райони.

Настолни игри

Може да има стотици милиони board game ентусиасти по света, но дори сред тях ще намерите много малко хора с добро разбиране на технологията за 3D печат и колко много допринася тя за индустрията. Развлекателните дейности като настолните игри генерират милиарди долари приходи в световен мащаб всяка година и понастоящем се очаква да нарастват с комбиниран годишен темп на растеж от 13% до 2026 г.
Ролевите настолни игри се възраждат. Все повече и повече играчи прекарват времето си, потапяйки се във фентъзи светове, пълни с приключения, стратегии и цветни миниатюри, вдъхвайки живот на своите герои. Тъй като тези 3D принтирани фигури често се използват в много игри, те трябва да бъдат по-издръжливи и да пазят цвета си. Настолните геймъри и производителите също често 3D отпечатват персонализирани части, дъски и аксесоари за игри.
И говорейки за цветове, Solidfill използва технологията Color Jet, която е идеална за многоцветни обекти. Работи с материал, подобен на гипс и обикновено се използва за архитектурни модели или маркетингови материали, но има много други възможни приложения.

Медицина

Медицината напредва и се модернизира с бързи темпове. Анатомично правилните 3D принтирани медицински модели могат да се използват като визуална помощ за информиране на пациентите и техните семейства за различни медицински състояния и предстоящи операции. Чрез технологията могат да бъдат създадени и хирургически инструменти и ръководства. Възможни са и напълно специфични за пациента лечения, тъй като медицинските продукти могат да бъдат индивидуално адаптирани към пациента и процедурата – независимо дали става дума за смяна на стави или дентална хирургия.
Пациентите, нуждаещи се от смяна на крайници, отдавна се възползват от 3D принтирани протези и ортопедични изделия. Благодарение на бързото 3D сканиране, дизайните могат бързо да бъдат проектирани така, че да паснат на деца и възрастни, дори никога да не са имали 3D принтирани (или каквито и да било други) протези.

Роботика

Отдавна се прогнозира, че роботиката ще играе значителна роля в бъдещето, независимо дали става дума за работата на големи фабрики или за изграждане на селища на Луната и Марс. Областта на роботиката все повече се вкоренява в съвременните индустриални приложения и често действа като допълваща технология за 3D печат. Технологиите са напреднали много и не дават признаци за забавяне.
3D принтирането може да се използва по различни начини в роботиката. Прототипирането изначално е от огромна полза в тази област. Развитието на продукта се ускорява с модели и прототипи, произведени и тествани по-бързо. 3D принтирането може да се използва за направата на високопроизводителни роботи и 3D принтирани роботизирани крайници, модификации, корпуси и части.

За материалите в детайл

SolidFill предлага материали и технология, подходящи за много от изброените нужди за 3D печат. Полиамидът, например, е издръжлив, дълготраен и устойчив на повечето химически продукти, което го прави идеален за разнообразие от артикули за крайни потребители.

ABS (акрилонитрил бутадиен стирен) е друг популярен материал (частите за LEGO са от ABS), тъй като всъщност е най-разпространената пластмаса в ежедневието ни. Той е гъвкав, но много издръжлив, така че е изключително подходящ за инженерни и функционални прототипи, концептуално моделиране или крайни потребителски продукти.

Разгледайте страницата ни с материали, последвайте ни във Facebоok и се свържете с нас за повече информация.

Имате идея?

Изпратете ни своя проект!
© 2022 SolidFill, All Rights Reserved
1612, София, България,
ул. "Житница" №44
+359 888 722 894
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram