07 Ное. 3D Принтиран електрически автомобил от пластмаса
Лизбет и Едвин Тер Велде, от фирмата Clean2Antarctica подготвят интригуващо пътуване до Антарктика със своето иновативно изобретение – 3D Принтиран, електрически автомобил, с името Solar Voyager.
Проектът за 3D Принтирания автомобил е част от желанието на Датската всойка за водене на живот, който не замърсява околната среда. Те възнамеряват да пътуват от своята база в най-северната точка на континента, до едно от най-студените места на Земята – Антарктика. Пътешествието ще им отнеме около 30 дни, като ще стартира на 28 Ноември тази година.
По-тяхните думи: ‘‘В Антарктика се съдържат 90 % от ледовете на Земята, които не са ничия собственост. Там няма замърсяване, което прави мястото идеално за подобно пътуване, имащо за цел никакво замърсяване. Можем само да се учим от Антарктика и да се постараем, мястото да си остане същото. Наша основна цел е да повишим вниманието към Антарктическото споразумение. Ако то не бъде подновено през 2048 година, континентът ще бъде отворен за комерсиална употреба‘‘.
Автомобилът – Solar Voyager тежи близо тон и половина и е дълъг 16 метра. За неговата изработка, двойката използва пластмасов отпадък, който се превръща във филамент за 3D Принтиране. За да изработят детайл с подобен мащаб те използват 40 броя 3D Принтери, като с тях изработват 4000 малки части с формата на пчелна пита, като това дава лекота и не лишава от необходимата здравина крайния детайл. В последствие тези части се асемблират за се получи крайният резултат – 3D Принтиран електически автомобил. За изработката само на шасито са използвани около 200 килограма рециклирана пластамса.
Този 3D Принтиран автомобил се задвижва от 10 броя слънчеви панели, който подсигуряват неизчерпаема енергия. Скоростта му на придвижване е 8 километра в час.
Състой се от кабина, която е пододяща за да побере двама човека и две ремаркета, на които са разположени източниците на енергия – соларните панели, който стъпват на 8 броя специализирани меки гуми. За пътешествието, автомобила ще бъде натоварен и с храна за 47 дни. Относно вода за пиене, екипът ще заложи на специални уреди, които топчт сняг и ще подсигуряват необходимите количества по-пътя. Друг плюс са специализираните прозорци на кабината, които привличат слънчевата светлина и ще поддържат по-висока температура вътре.
Пътешествието ще стартира през Ноември месец, като целия маршрут е с обща дължина от 2400 километра.
‘‘ Ако да пътуваш до Северния полюс задвижван от слънчеви батерии бе нашата основна цел, ние пак щяхме да се гордеем с нашата мислия, защото никой до сега не го е правил, а технологията, която ние разработихме ще може да се използва за научни изследвания‘‘, твърди двойката. Въпреки всичко, технологията не е толкова важна, най-важното е да се провеждат различни експерименти и да се открие начин за използване на наличните отпадъци‘‘.
Специализирания автомобил ще бъде следван от екип, който ще заснеме цялото пътуване и ще се намесва само при евентуална авария.
Етикти: 3D Принтиран, 3D Иновация, Бързо Прототипиране
No Comments